Allen-Bradley 2098-DSD-HV030
Technical Specifications:
- Series: Ultra3000
- Input Voltage: 230-460V AC, 3-Phase
- Continuous Output Current: 3.0 A (RMS)
- Peak Output Current: 9.0 A (RMS)
- Output Power: 1.5 kW
- Communication Interface: SERCOS
Allen-Bradley 2098-DSD-HV030
Shop the Allen-Bradley 2098-DSD-HV030, a 1.5 kW Ultra3000 digital servo drive with SERCOS interface. Ideal for high-performance motion control applications requiring precise motor management.