Fagor BCSD-10AMA
Technical Specifications:
- Model: BCSD-10AMA
- Power Supply: 230 VAC (+10% / -15%), single-phase or three-phase
- Nominal Output Current: 10 A rms
- Peak Output Current: 20 A rms
- Control Modes: Analog speed/torque control, Pulse/Direction positioning, CANopen (CiA DSP-402)
- Safety Function: STO (Safe Torque Off) according to EN ISO 13849-1 PL d, SIL 2
- Compatible Motors: Fagor FKM and FXM series AC servomotors
Fagor BCSD-10AMA
Discover the Fagor BCSD-10AMA, a compact 10A digital servo drive for 230V AC servo motors. Featuring CANopen, analog control, and an integrated STO safety function for reliable and precise motion control.